Blog

4 Adımda Kalıcı Öğrenme

Öğrenme sürecini hızlandırmak ve öğrenilen bilgilerin kalıcı olmasının sağlanması için uygulanabilecek oldukça etkili bir yol var. Her bilgiyi hafızada tutmak mümkün değil.

Beynimiz kısa süreli ve uzun süreli hafıza sistemine göre çalışıyor. Kısa süreli hafızaya kaydedilenler kısa zamanda kaybolurken uzun süreli hafıza kaydedilenleri yıllarca tutabiliyor. Özellikle sınava çalışan öğrencilerin etkili ve kalıcı öğrenme konusuna ayrı bir özen göstermeleri gerekiyor. Öğrenmeyi kolaylaştıracak tekniklerle öğrenme sürecini hızlandırmak ve kalıcı hale getirmek mümkün. Kalıcı öğrenme sürecinin 4 adımı şöyle:

1.Adım: Konuyu net olarak belirleme: Çalışacağınız konuyu sınırlandırarak hangi konuyu öğrenmek istediğinizi netleştirin. Konu başlığını bir sayfaya yazın. Böylece bu konuya çalışacağınız konusunda motive olmuş olacaksınız.

2.Adım: Benzerlikler kurma ve basitleştirme: Çalışırken dili basitleştirmek anlamanızı kolaylaştırır. Basit şeyler aklınızda daha kolay kalır. Konu anlatımı karmaşık olsa bile siz bunu basitleştirebilirsiniz. Basit şekilde anlatmak anlamanızı kolaylaştıracaktır. Küçük bir çocuğa anlatır gibi konuyu kendinize anlatmalısınız. Benzerlikler kurmak ise aklınızda zaten olan belli bağlantıları kullanmaktır. Örneğin, bir tencere nasıl bir kapağı çağrıştırıyorsa, Yeni bilgiler de eski bilgilerden bir şeyleri çağrıştıracaktır.

3.Adım: Konuyu hiç bilmeyen birine anlatır gibi anlatma: Sesli tekrar etmek her zaman çok daha kolay öğrenmeyi sağlar. Çalıştığınız konuyu sesli olarak hiç bilmeyen birine anlatır gibi anlatın. Anlatırken nerelerde takıldığınızı da görebilirsiz. Hem yazılı hem de sesli olarak çalışmak öğrenme sürecini güçlendirir.

4. Adım: Kaynağa geri dönüp hatırlama: Çalışırken belli konuları unutmanız normal. Unuttuğunuz yerleri kaynak kitaba dönerek tekrar okuyun. Sonra da boş bir kâğıda aklınızda kalanları yazın. Böylece anlamış olursunuz. Anlamak öğrenmenin ilk şartıdır.

Kalıcı Öğrenme Nasıl Sağlanır?

Öğrenmeyi kalıcı hale getirmek için zihni öğrenmeye hazırlamak gerekiyor. Çalışmaya başlamadan önce zihninizde kelime oyunları oynamak zihninizi öğrenmeye hazırlar. Çalışma ortamının sessiz ve temiz olması da öğrenmeyi olumlu etkiler.

Çalışma ortamının düzenlenmesi kalıcı öğrenme için önemlidir. Kalıcı öğrenme nasıl sağlanır sorusunun birçok farklı cevabı vardır. Kalıcı öğrenme ortamla ilgilidir, zihinle ilgilidir, çevreyle ilgilidir, düşüncelerle ilgilidir.

Her noktada kalıcı öğrenmek için hazırlıklı olmak gerekir. Bir tek şeye odaklanmak ve hata yapmaktan korkmamak da kalıcı öğrenmede etkilidir. Birçok şeyi birden öğrenmeye çalışmak yerine gruplandırarak öğrenmek çok daha başarılı sonuçlar verir.

Seçtiğiniz çalışma kitapları da öğrenmenize yön vereceğinden önemlidir. Bu konuda başarılı yayınevlerinin kitaplarını tercih etmelisiniz. Örneğin, Can Tan yayınları sınava hazırlık kitapları konusunda oldukça başarılı bir yayınevidir. Can Tan Yayınlarıyla Başarıya Adım Adım Yaklaşın yazımıza göz atarak kitap önerilerini inceleyebilirsiniz.

Özellikle KPSS; ALES veya DGS benzeri sınavlara hazırlık sırasında kalıcı öğrenme çok önemlidir. Öğrenmenizi kolaylaştıracak kaynak kitapları tercih etmek için doğru yayınevlerini seçmelisiniz. Karışık ya da eksik bilgiler sunan kitaplar öğrenmeyi olumsuz etiler. Bu nedenle kaynak kitap seçiminde dikkatli olmak oldukça önemlidir. Kaynak seçiminde mesela ALES cep kitapları gibi yanınızda taşınacak kitaplar, size boş zamanlarınızda çalışma fırsatı sunar. Bu tarz farklı çözümler sizi başarıya götüren iyi birer faktördür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir