Blog

5 Adımda KPSS Çalışma Programı Hazırlamak İşte Adımlar

KPSS çalışmaya karar vermiş olan bir kişinin öncelikle kendine çalışma programı hazırlaması gerekir. Programlı çalışmak başarmanın en önemli adımlarından biridir. KPSS çalışma programı size sistematik çalışma sağlarken zamanınızı da efektif kullanmanızı sağlar.

Çalışma programı yapma konusunda zorluk yaşıyorsanız bu yazımız size oldukça faydalı olacaktır. Burada söylediğimiz adımlar yanı sıra kendi sistematiğinize özel çalışma adımları da ekleyebilirsiniz. Bu da sizin çalışma performansınızı artıran önemli bir etken olacaktır.

Neden böyle bir çalışma programı hazırlamak gerekir?

KPSS çalışma programı hazırlamak, her gün hangi konuyu çalışacağınızı belirlemeye yardımcıdır. Okul gibi düşünebilirsiniz. Her gün hangi derse gireceğiniz bellidir ve ders saatleriniz de aynı şekilde belirlenmiştir. Çalışma şeklinizi bir rutin haline getirmelisiniz. Ancak böylece sistemli bir çalışmayı benimsemiş ve hedefinize kolayca adapte olmuş olursunuz.

5 Adımda KPSS Çalışma Programı Hazırlamak Nasıl Olur?

İlk olarak gün içinde en verimli olduğunuz saatleri düşünmeli, planınızı buna göre ayarlamalısınız. Ancak genellikle sabah erken saatlerde yapılan çalışmalar daha verimli sonuçlar sağlar. 5 adımda KPSS çalışma programı hazırlamak için size aşağıda liste halinde bir örnek sunuyoruz.

1.Çalışacağınız Saati Belirleyin!

Bir sınava sistematik olarak hazırlanmak için öncelikle çalışma saatlerinizi net şekilde belirlemelisiniz. “Pazartesi sabah 10 ile 11 arasında tarih çalışacağım!” gibi ifadelerle ya da bir tablo düzenleyerek her gün saat kaçla kaç arasında hangi konulara çalışacağınızı belirlemelisiniz. Mola zamanlarınız, çalışmayı bırakacağınız saatler de belli olmalı!

2.Her Gün Hangi Konuya Çalışacağınızı Belirleyin!

Günlük olarak 2 ders çalışacağınızı düşünelim. Bunun için en zorlandığınız ders hangisiyse önce ona çalışarak başlayabilirsiniz. Bunun nedeni sabah erken saatlerde henüz kafanız yorulmamışken algılarınızın daha açık olacağıdır. Zorlandığınız bir dersle ilgili moralinizi bozmamak da son derece önemlidir. Üzerine giderek istikrarlı çalışma yaptığınızda eskiye göre daha iyi sonuçlar alacağınızı bilmelisiniz. Her gün çalışacağınız 2 ders için program yapın! Çalışma kapasitenize ders sayısını 3’e çıkarabilirsiniz.

3.Konu Eksiklerinizi Tespit Edin!

Belli bir çalışma düzenine adapte olduktan sonra konuları öğrenmeye ve test çözmeye başlarsınız. Denemeler çözerek eksik olduğunuz konuları belirlersiniz. Hatta konu sonu testleri, eksiklerinizi tespit etmede son derece faydalıdır. Yanlış yaptığınız soruların hangi konularda olduğunu görmek ve bu konuların üzerinden yeniden geçmek gerekir. Böylece o eksikleri telefi etmeniz mümkün olur.

4.Zor Görünen Konuları Daha Fazla Bölerek Çalışın!

Size zor görünen, anlamadığınızı düşündüğünüz ya da sıkıldığınız derslerde konuları daha fazla parçaya ayırabilirsiniz. Böylece kısa süreli ama verimli bir çalışma elde edersiniz. Örneğin, o dersi çalıştıktan sonra kısa bir mola verip başka bir ders çalışmaya başlayabilirsiniz. Gün içinde ara ara zorlandığınız derse geri dönerek kısa süreli ama kaliteli bir çalışma yaparsınız.

5.Düzenli Olarak Test ve Deneme Çözün!

KPSS hazırlık sürecinde ders çalışmak son derece önemlidir. Ancak çalışılan konuların ne kadar öğrenildiği düzenli çözülen testlerle belli olur. Bu nedenle eksik olduğunuz alanlarda KPSS soru bankası tarzında kitaplardan yardım alarak, test çözerek kendinizi sınamalısınız. Çözeceğiniz denemeler ise size eksik olduğunuz konuları telafi etme şansı verir. Bu nedenle denemelerde yaptığınız yanlışlar moralinizi bozmamalı, aksine sizi motive etmelidir. Soru çözme teknikleri konusunda eksikleriniz varsa KPSS Soru Çözme Teknikleri konulu yazımızı okuyarak bilgi alabilir, etkin soru çözme tekniklerini öğrenebilirsiniz.

Neden KPSS Çalışma Programı Hazırlamalısınız?

Her sabah kalkıp istediğiniz farklı bir konuya çalışabilirsiniz. Ancak bu durumda belli derslere daha fazla belli derslere daha az çalışmış olabilirsiniz. Ayrıca bir programınız olmadığı takdirde gün içinde yapacağınız çalışmayı erteleyerek en sonunda günü çalışmadan bitirebilirsiniz.

Öğrenci psikolojisi düşünüldüğünde birçok kişinin “sonra çalışırım” mantığıyla hareket ettiği görülür. Bu da sınav yaklaştığında büyük bir panik yaşamaya sebep olur. Bu nedenle sınava 6 ay kala ya da 1 yıl kala gibi bir sürede çalışmaya başlayarak konuları bölmelisiniz. Program oluştururken her güne ve her haftaya belli hedefler koymalısınız. Aksattığınız dersler olursa bu durumda onları diğer günlerde telafi etmelisiniz. Çalışırken sıkılabilirsiniz. Ama ileride kazanacağınız başarıyı düşünerek kendinizi motive etmek, uzun süreli can sıkıntısını önleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir