Blog

Bilmeniz Gereken 8 Paragraf Sorusu Tipi

Paragraf soruları her sınavda çıkan sorulardır. KPSS, YKS, DGS veya ALES gibi sınavlarda başarılı olmak için paragraf sorularını doğru cevaplamak gerekiyor.

Paragraf soruları uzun sorular olduğundan genellikle öğrencilerin gözünü korkutur. Oysa paragraf soru tiplerini bildikten sonra bu soruları cevaplamak oldukça kolaydır.

Paragraf soruları özellikle anlam açısından farklı ifadeler sunar. Yani bu soruları anlamak çözmektir diyebiliriz. Paragraf soru tiplerini tanıyarak bu tür soruları çok daha kolay şekilde çözebilirsiniz.

 • Ana fikir soruları:

Bu sorularda paragrafın ana fikrini bulmanız istenir. Paragrafta aktarılmak istenen temel düşünceyi anlamanız gerekir.

 • Yardımcı fikir soruları:

Paragraf sorularında neye değinilmemiştir, hangisi değildir, gibi soru biçimleri vardır. Bu sorular paragrafta yer alan yardımcı fikirlerle ilgilidir. Paragraftan neyin çıkarılamayacağını bulmanız gerekir.

 • Konu soruları:

Paragrafın konusuyla ilgili sorulardır. Konuyu bulmak için paragraf ne anlatıyor sorusunu sormak gerekir.

 • Başlık soruları:

Paragrafın başlığının ne olması gerektiğini soran soru tipidir. Paragrafta yer alan anahtar kelimelerden başlığın en olacağı bulunabilir.

 • Paragraf tamamlama soruları:

Paragrafın kalan kısmına gelecek cümleyi bulmanızı isteyen sorulardır. Ya da paragrafta araya gelecek cümleyi bulmanız istenir. Bu sorularda bir önceki cümlenin yapısal ve anlamsal olarak devamı olan cümleyi seçmek gerekir.

 • Paragraf oluşturma:

Bu tip sorularda dağınık cümlelerden anlamlı bir paragraf oluşturmanız istenir. Hangi cümlenin başta hangi cümlenin sonda olması gerektiğini anlamalısınız.

 • Paragrafın ikiye ayrılması soruları:

İki ayrı düşüncenin verildiği bu tip sorularda iki düşünce paragrafı ayırmanız istenir.

 • Düşüncenin akışını bozan cümle soruları:

Bu tip sorularda paragraftaki uyumsuz cümleyi bulmanız istenir. Paragrafın anlamını bozan cümleyi bulmanız gerekir.

Diğer paragraf soru tiplerini de şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Duyularla ilgili sorular: Bu sorular duyma, görme, koklama, tatma ve dokunma duyularını belirten kelimelerle sorulur. Hangi duyunun kullanıldığı ya da kullanılmadığı sorulabilir.
 • Soruya cevap olan paragraf soruları: Hangisine karşılık bu sözler söylenmiştir gibi sorulardır. Şıklarda paragrafa karşılık gelen ifadeler vardır.
 • Paragraftan yargı çıkarma soruları: Paragrafta anlatılanlardan bir yargıya varmanız istenir. Paragrafın neyi düşündürmek istediğini bulmanız gerekir.

Paragraf Sorularını Çözerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Paragraf sorularını çözerken öncelikle paragraf sorusunun türüne dikkat etmek gerekiyor. Paragraf sorularında bütün şıkları mutlaka okumalısınız. İlk doğru gelen şık yanıltıcı olabilir. Paragraf soru tipleri konusunda bilgi sahibi olmak işinizi oldukça kolaylaştırır.

Dikkat etmeniz gereken noktaları bu tip sorulardan bol bol çözerek çıkarabilirsiniz. Paragraf sorularını nasıl çözeceğinizi merak ediyorsanız 10 Adımda KPSS Paragraf Soruları Nasıl Çözülür yazımıza göz atabilirsiniz. Tüm sınavlardaki paragraf soruları için bu adımlar geçerlidir. Çünkü paragraf soruları belli bir tarzda sorulur. Tüm sınavlarda aynı sistemler hazırlanır. Paragraf sorularını çözerken paragrafın ne anlattığına çok dikkat etmelisiniz. Paragrafı anlamak soruyu anlamaktır.

Bu soru tipinde çok fazla deneme veya test çözmek hız kazanmanızı sağlayacaktır. Özellikle ALES sınavında sıklıkla paragraf sorularının çok olduğu konusunda bilgiler gelir. Bu açıdan ALES soru bankası kitapları size iyi birer yol gösterici olabilir.

Ücretsiz Kargo Ek İndirimler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir