Blog

KPSS 2020 Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

KPSS her yıl, yüzlerce adaya hayal ettikleri kurumda çalışma fırsatını sunuyor. Sınava birden çok giren adaylar da bulunuyor. Bu adaylar sınav konusunda tecrübeli oluyor. Ancak sınava girmeye yeni karar veren adaylar için durum farklı. KPSS’ye nasıl çalışır, sorusunu daha yeni soruyorlar.

Sınava girmeye karar verdikten şu adımları izleyerek çalışma planı yapabilirsiniz:

Sınavı tanıyın: Öncelikle karşınızda nasıl bir sınav var bilmelisiniz. Sınavda hangi testler var, hangi konular var, soru dağılımı nasıl gibi soruları cevaplamalısınız. Sınavın süresi ne kadar, ne kadar zamanda kaç soru çözmelisiniz, bunu da hesaplamalısınız. Sınavı tanımak ilk adım olacaktır.

Seviyenizi belirleyin: Bu sınav için hangi seviyede olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Bir deneme sınavı yaparak seviyenizi görebilirsiniz. Ancak bu sınavı tıpkı gerçek sınavmış gibi yapmalısınız. Saat tutarak ve hiçbir şekilde sınavı bölmeyerek. KPSS denemeler sizi sınava hazırlayan başarılı araçlardır.

Eksiklerinizi çıkartın: Deneme sınavındaki netleriniz ve yanlışlarınızı analiz ederek eksiklerinizi çıkartabilirsiniz. Hangi konularda eksiğiniz olduğunu belirleyip bu konulara daha fazla çalışacağınız bir program hazırlayabilirsiniz.

Hedefinizi netleştirin: Kaç net yapmanız gerektiğini net bir şekilde hesaplayın. İhtiyacınız olan net sayısı sizin hedefiniz olacaktır. Bu net sayısına ulaşmak için her gün düzenli olarak soru çözmelisiniz.

Çalışma planı yapın: Başlangıç ve bitiş tarihi belli olan bir çalışma planı yapın. Haftanın hangi günleri hangi konuları çalışacağınızı takvime yazın ve programa mutlaka uyun. Çalışma takviminiz görebileceğiniz bir yerde dursun.

Olumsuz düşüncelerden uzak durun: KPSS çok zor, kimse sınavda başarılı olamıyor gibi, düşüncelerin size empoze edilmesine izin vermeyin. Bu sınavda başarılı olacağınıza inanın. En büyük motivasyon sizin kendinize inanmanızdır.

Çalışma kitaplarınızı doğru seçin: Kaynak kitap seçerken kendi seviyenize göre olmasına dikkat edin. Kaliteli yayınevlerinin KPSS kitaplarını tercih edin. Çıkmış sorular kitaplarına özellikle önem verin. Çözümlü sorular size çok yardımcı olacaktır.

Ücretsiz Kargo Ek İndirimler

KPSS’de Sınav Kaygısıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Sınava girmeye karar verdikten hemen sonra endişeler başlayabilirsiniz. Çünkü başarısız olma korkusu etkili olabilir. KPSS geleceğe yön veren bir sınav olduğu için adayların üzerindeki baskı da büyük.

Ancak sınava girmeye karar verdikten hemen sonra sınavda başarılı olacağına kendinizi inandırmalısınız. En baştan sona kadar kendinizi bu şekilde motive etmelisiniz. Sınav Kaygısı İle Başa Çıkma Yolları yazımızdan kaygıyla başa çıkmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. KPSS’de başarılı olmak için sınav kaygısından kurtulmak şart.

Sınav kaygısı her şeyi olumsuz etkileyebilir. Kendinize inanarak çok daha verimli çalışabilirsiniz. KPSS çalışma programı hazırlarken kendinize de zaman ayırmayı unutmayın. Çalışırken molalar verin. Siz iyi olacaksınız ki sınava iyi hazırlanabilin. Kendinize bakmalısınız. Beslenmenize ve uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Sınava için ders çalışmak kadar bunlar da önemli. Kendinize bakın, kendinize inanın ve vazgeçmeden düzenli çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir