Blog

KPSS Evde Çalışılarak Kazanılır mı?

KPSS, memur olmak isteyen herkesin girdiği ve her yıl Türkiye çapında uygulanan bir sınavdır. KPSS Evde çalışılarak kazanılır mı, diye merak edenlerin sayısı da hayli fazladır. Öncelikle ister evde ister dershaneye giderek olsun sistemli bir çalışma yapılması şarttır.

KPSS için dershaneye gitmeden evden hazırlananlar ve hazırlanmayı düşünenler de oldukça fazla sayıdadır. Bunun için çeşitli önerilere ihtiyaç duyanlar olacaktır. Ancak başarı için en temel şart sistematik ve düzenli çalışmadır. Disiplinli olmak ve vazgeçmemek de dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Bunun dışında önerilerimiz aşağıda yer almaktadır.

KPSS Evde Çalışılarak Kazanılır mı, Evde Sınava Hazırlanacak Olanlara Tavsiyeler

Evde KPSS çalışmayı planlayan adayların öncelikle düşünmesi gereken şey, evdeki çalışma ortamının ne kadar yeterli olduğudur. Dikkat dağıtacak sesler, konuşmalar, gelen giden kişiler varsa evde çalışmak biraz zor olabilir.

Ancak kendi odanızda kapınızı kapatıp hedefinize odaklanarak çalışmak, sizi KPSS evde çalışarak kazanılır mı, kaygısından kurtarır. Bu şekilde kendinizi disipline ederek ihtiyaç duyduğunuz konularda gerektiğinde video içerik yardımı da alarak çalışabilirsiniz.

KPSS konu anlatımlı ders kitapları aracılığıyla her gün belli bir sayfa konu çalışıp belli sayıda test çözerek bilgi eksiklerinizi kapatabilirsiniz. Ayrıca konuları bölerek çalışmak, daha az sıkılmanızı sağlayacaktır.

İlk başta sıkı çalışmaya adapte olamazsanız konu çalışma sürelerini sınırlı tutabilirsiniz. İlk dersiniz 15-20 dakika gibi kısa bir süre olabilir. Biraz çalıştıktan sonra sonraki 15-20 dakika odanızı toplayabilir, temizlik yapabilir, haberlere göz atabilirsiniz.

Zamanla konsantrasyonunuzu arttırarak ders sürelerini uzatabilir, teneffüs sürelerini kısaltabilirsiniz. Her dersten en az bir konu bitirdikten sonra denemelere başlayabilirsiniz. Ancak henüz konu bilginiz çok az olduğu için aldığınız sonuçlardan moral bozmamalısınız. Bitirdiğiniz konu sayısı arttıkça çözdüğünüz KPSS denemeler daha başarılı olduğunuzu gösterecektir.

Ücretsiz Kargo Ek İndirimler

KPSS Evde Nasıl Çalışılır?

KPSS hazırlık için evde çalışmayı tercih ettiyseniz o zaman günlük alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz. Günün belli bir saatinde çalışmalı bir süre sonra kendinize dinlenmek için izin vermelisiniz.

Haftanın bir gününü dinlenme günü olarak seçebilirsiniz. Böylece haftalık sosyal aktivitelere de katılarak ruhunuzu beslemiş ve daha verimli çalışmak için hazır olursunuz. KPSS evde çalışılarak kazanılır mı, sorusuna ayrıca tavsiyeler ve çalışma teknikleri hakkında bilgiler mi istiyorsunuz? O halde 8 Adımda Etkin Çalışma Teknikleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Mümkün olduğunca hedefinize odaklanarak sizi çalışmaktan alıkoyacak diğer şeylerden kendinizi soyutlayabilirsiniz.

Örneğin, çalıştığınız süre boyunca cep telefonunuzu sessize alarak gözünüzden uzak bir yere koyabilirsiniz. Bunun yanında eğer süreye telefonunuzdan bakıyorsanız, çalışma sınasında telefonunuzu uçak moduna alabilirsiniz.

Mümkün olduğunca sabah çalışmaya gayret etmelisiniz. Çünkü zihin sabah saatlerinde henüz hiçbir şeyle meşgul değilken öğrenmeye daha açık olacaktır. Günlük çalışma saatlerinizi kendiniz belirlemeli ve buna uyum sağlamalısınız. Örneğin: “Her gün 5 saat KPSS çalışacağım!” dediğinizde bunu sabah 9 ile 3 saatleri arasında yapabilirsiniz.

Sabah kahvaltınızı yaptıktan sonra çalışmaya başlayarak 3 saatlik bir çalışmadan sonra 1 saat mola verip sonraki 2 saatte tekrar çalışabilirsiniz. Gün içinde daha uzun bir süreye yayarak daha fazla ara vererek çalışmayı da seçebilirsiniz. Önemli olan bu çalışma şeklinizi her gün belli bir standartta tutabilmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir