Blog

KPSS Mülakat Sorularına Nasıl Hazırlanmalı?

KPSS sınavında başarılı olma ne yazık ki kurumlara girebilmek için yeterli değil. Alım yapacak kurumlar bir de mülakat yapıyor. Yüz yüze soruların sorulduğu bu mülakatlarda oldukça farklı sorular sorulabiliyor.

KPSS mülakat soruları, küresel ısınmadan tüketici haklarına kadar çok farklı alanlardan çıkabiliyor. Aslında mülakat sorularının mantığını kimse tam olarak bilmiyor. Sorular nasıl hazırlanıyor pek belli değil. Bu nedenle de çok hazırlıklı olmak gerekiyor.

Özellikle öğretmenlik mesleği ile ilgili sorular da çok soruluyor. Öğretmen adaylarına neden öğretmen olmak istiyorsunuz gibi sorular sorulabiliyor. Örneğin, sözleşmeli öğretmen atamalarında kualalarıyla ünlü ülke hangisidir, gibi sorular da sorulmuş.

KPSS Mülakat Sorularından Örnekler

KPSS mülakat soruları örneklerinden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İnternetin öğrencilerin sosyalleşmesi açısından olumlu olumsuz yönleri,
  • Tam öğrenme modelindeki duyuşsal giriş özelliklerinin iki tanesini söyleyiniz,
  • Teknoloji kullanımı fırsat eşitliğini nasıl etkiler,
  • Teknolojiyi eğitimde nasıl kullanırsınız,
  • Hem Sözel hem de dilsel zekayı nasıl geliştirirsiniz, branşınızla alakalı örnek verin,
  • İngiliz bilim insanı olan Stefhan Hawking hangi alanlarda çalışmalar yapmıştır,
  • Öğrenenin ve öğretenin aynı ortam içerisinde olmadığı eğitim çeşitleri nelerdir,
  • Etkin dinleme ve okuma becerisini nasıl kazandırırsınız,
  • E-devlet şubat ayından açılan hizmet dökümü ve daha sonrasında da erişime kapatılan sorgulama hizmetleri neydi,
  • İngiltere-Galler-Kuzey İrlanda bu ülkelere verilen genel isim nedir, şeklindedir.

Mülakatlarda bu tip sorularla karşılaşabilirsiniz. Ancak güncel olaylardan Esinlenilerek sorular da soruluyor. KPSS mülakat soruları ve cevapları kişiden kişiye değişiyor. Herkese farklı sorular sorulabiliyor.

Soruların bir kısmı güncel olaylardan çıkıyor. Yani yakın zamanda gerçekleşmiş önemli gelişmelerden sorular çıkabiliyor. Öğretmenlik mesleği ile ilgili de birçok soru var. Mülakat sorularında her türlü soruyla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle genel kültür bakımından birikimli olmalısınız.

Ücretsiz Kargo Ek İndirimler

KPSS Mülakatta Nasıl Başarılı Olunur?

KPSS mülakatta başarılı olmak için soruları iyi düşünüp cevaplamak gerekiyor. KPSS sınavına hazırlanırken KPSS 2020 Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler yazımızdan yararlanabilirsiniz. Aslında bildiğiniz soruları heyecandan cevaplayabilirsiniz. Genellikle sorular aslında zor değildir.

Bazı sorularda sizin yorum yapmanız istense de, aslında duymak istenilen cevaplar vardır. Bu nedenle yorum sorularına çok dikkat etmelisiniz. KPSS öğretmenlik mülakat soruları genellikle eğitimle ilgili olsa da çok başka alanlardan sorular da gelebiliyor. Her türlü soruya hazırlıklı olmalısınız.

Sorular karşısında panik yapmamalısınız. Sakince düşünmelisiniz. Mutlaka bu soruların cevaplarını bir yerlerden duymuşsunuzdur. Eğitim bilimler ile ilgili konulara çalışmalısınız. Yorum sorularında ise keskin cevaplar vermemelisiniz.

Daha esnek yorumlar yapmalısınız. Mülakatta başarılı olmak için soruları anlamak da çok önemli. Basit ve kısa cevapları olan sorulara uzun cevaplar vermemelisiniz. Genellikle çok kısa cevaplar istenir. Başarılı olabilmek için tüm soruları cevaplamaya çalışmalısınız. Hiçbir şey bilmiyormuş gibi boşluklar bırakmamalısınız. Elinizden geldiğince sorulara cevap vermelisiniz. Eksik de olsa bildiklerinizi yazmalısınız. Tüm soruların aslında kolay sorular olduğunu hatırlamalısınız. Mülakata stresle ve kaygıyla girmemelisiniz.

KPSS kitapları genel kültür açısından sizi bu mülakata hazırlayacak önemli araçlardır. Ancak günceli takip ederek, çok fazla okuyarak başarı şansınızı artırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir