Blog

KPSS Sınavına Nasıl Hazırlanılır

Hedeflediğiniz kurum ve kuruluşlarda personel olarak çalışabilmek için KPSS’de başarılı olmalısınız. Her sınavın soru biçimler, sınav sitemi farklı oluyor. KPSS için de bu geçerli. KPSS’ye hazırlanmaya kakar verdiğiniz zaman sınav sistemi hakkında bilgi edinmelisiniz. Sınavda hangi derslerden kaçar soru çıkıyor, geçmişteki sınavlarda nasıl sorular çıkmış, hangi konulara çalışmak gerekiyor gibi soruların yanıtını başta vermelisiniz.

KPSS sınavına nasıl hazırlanılır sorusunu sorduğunuz anda aslında sınav için bir atım atmış oluyorsunuz. Öncelikle hedefinizi belirlemenizi tavsiye ederiz. Hedefinizdeki kadro kaç puanla personel alıyor buna bakmalısınız.

Hedefinizdeki puanı almak için hangi derslerden ne kadar soruyu doğru cevaplamanız gerektiğini bulmalısınız. Bunu belirledikten sonra derslerdeki konu eksiklerinizi ve çalışacağınız KPSS kitabı alternatiflerini belirlemelisiniz. Çalışma programınızı hazırlayıp her zaman görebileceğiniz bir yerde tutmalısınız. Programı yaptıktan sonra ihtiyacınız olacak kaynak kitapların listesini çıkarmalısınız.

KPSS Sınavına Hazırlık Kitap Listesi

Sınava hazırlanmaya başlarken elinizde olması gereken kaynak kitapların listesini yapmak işinizi kolaylaştıracaktır. Listenizde olması gereken kitaplar arasında soru bankası, deneme sınavı kitabı, çıkmış sorular kitabı, konu anlatımlı kitaplar yer alıyor. Listenizi yaparken sınava hazırlıkta başarılı yayınevlerinin kitaplarını keşfetmelisiniz.

KPSS kitabı seçiminde Yargı yayınları, Pagem Yayınları, Doğru Tercih Yayınları, Benin Hocam Yayınları gibi yayınevlerinin seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. İşin başında kitaplarınızı alıp hangi kitaptan ne zaman ne kadar çalışacağınızı planlamalısınız. Sınava hazırlık sürecini en verimli şekilde geçirmek için doğru kaynak kitapları tercih etmelisiniz. Kitaplarınızı aldıktan sonra da bölümlere ayırmalısınız. Örneğin pazartesi konu anlatımlı, Salı soru bankası, Cuma deneme sınavı gibi bölümleme yapabilirsiniz. Çalışmanızı günlere ve saatlere bölerek bu programa uymalısınız.

Sınava Hazırlanırken Nasıl Motive Olunur

Sınava hazırlanırken çalışmaya istekli olmak oldukça önemli. Kendinizi motive etmek için öncelikle hedefinizi her zaman hatırlamalısınız. Çalışmalarınızı başarıyla tamamladığınızda kendinize küçük ödüller verebilirsiniz. Bir saat çalışıp bir mola verip devam edebilirsiniz.

Yaprak testleri dışarıda çözerek havanızı değiştirebilirsiniz. Motive olmak için gelişmelerinizi kaydedin. Geliştiğinizi görmek sizi motive edecektir. İlerlediğinizi bilerek çok daha istekli çalışabilirsiniz. KPSS sınavına nasıl hazırlanılır sorusunun cevabını verirken motivasyonun öneminden de bahsetmeliyiz. Hedefinize ulaşmak için kendinize her zaman güvenin.

Sınavın sizi yenemeyeceğini sizin sınavı yeneceğinizi bilin. Sınav sistemini ve soru tekniklerini öğrendikten sonra sıkı çalışmayla her şeyi başarabilirsiniz. Başlangıçta soru çözümlerinde daha az doğrunuz daha fazla yanlışınız olması çok doğaldır. Yapamıyorum diye düşünmeyin. Zamanla doğrularınız artacak yanlışlarınız azalacaktır.

KPSS Sınavına Ne Kadar Çalışmak Gerekir

Sınava çalışma süresi kişiden kişiye değişecektir. Sınava çalışmaya ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olacaktır. Sınav tarihinden altı ay sonra sınava çalışmaya başlarsanız sıkı bir program yapmanız gerekir. Daha uzun vadede çalışacaksınız daha rahat bir çalışma planı yapabilirsiniz. Sınav tarihine kadar kendinize ayırdığınız çalışma zamanını iyi planlamalısınız. Düzenli çalışmak çok önemli. Her gün mutlaka sınava dair bir şeyler yapmalısınız. Haftada bir deneme sınavı çözerek çok daha iyi ilerleyebilirsiniz. KPSS sınavına nasıl hazırlanılır diye düşünürken zamanınızı nasıl kullanacağınızı ya da ders programınızı nasıl oluşturacağınızı da düşünmelisiniz. Yani kpss için ders programı nasıl oluşturulmalı sorusu da sınava hazırlık sürecinde cevaplanması gereken bir sorudur.

Bazılarımıza günde bir saat çalışmak yeterken bazılarımızın daha fazla çalışmaya ihtiyacı olacaktır. Soru çözmeye ayırdığınız zaman epey fazla olmalı. En önemli şey ise düzenli çalışmaktır. Çalışmanızı günlere saatlere bölerek her zaman bu programa uymalısınız.

Kendi çalışma zamanınızı kendiniz hesaplayabilirsiniz. Başlangıçta günde bir saatle başlayıp iki saate çıkarabilirsiniz. Ne kadar çalışmaya ihtiyacınız olduğunu soru çözerek görebilirsiniz. Eksikleriniz ne kadar fazlaysa konu anlatımlarına ayıracağınız vakit de o kadar artacaktır. Zamanın sizden yana olması için çok iyi plan, program yapmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir