Blog

KPSS Türkçeye Nasıl Çalışılır?

Her bir KPSS dersi için ayrı çalışma teknikleri olduğunu vurgulamıştık. Gelelim KPSS Türkçeye nasıl çalışılır, sorusunun cevabına. Türkçe de sınavlarda çözülmesi çok zaman harcayan ve teknik isteyen bir derstir. Bu nedenle KPSS Türkçe çalışma teknikleri öğrenilmelidir.

Türkçe KPSS içinde en çok paragraf soruları yer alır. Bunların bazıları anlam sorularıdır. Bazıları boşluk doldurma şeklindedir. Anlamlı bir cümle oluşturmak için sıraya dizmeniz gereken sözcük kalıpları vardır.

Paragrafın akışını bozan cümleleri bulmanız gerekir. Paragrafın akışına uygun olanları ise eklemeniz gerekir. Bunun gibi her bir konu için ayrı teknik bilgi, soru çözümünde süre kaybını önler.

Dil bilgisi de oldukça az soru sayısına sahip olan ancak KPSS genel yetenek kısmında Türkçe bölümünde karşılaşılan bir konudur. Dil bilgisi kurallarını bilmek, soruları yapmak için gereklidir. İşin bu kısmı kişinin bilgisine kalır. Bu nedenle dil bilgisi kuralları, çalışılarak öğrenilmeli, alıştırma yapılarak pekiştirilmelidir.

KPSS Türkçeye Nasıl Çalışılır, Paragraf Nasıl Çözülür?

Paragraf soruları eğer sonuç çıkarılması beklenen sorularsa bu durumda dikkat gerektirir. Yapılması gereken şey, paragrafı dikkatle okuyup paragrafın konusunu anlamaktır. Verilmek istenen mesaj anlaşıldığında soru da doğru cevaplanır.

Hangisi çıkarılamaz, ifadesi bulunan sorularda ise paragrafın tamamı yine dikkatle okunmalıdır. Şıklarda paragrafla ilgisi bulunmayan seçenek elenmelidir. Bir diğer paragraf sorusu türü ise paragrafın içinde yer alan bir bölüme yönelik sorulan sorulardır. Burada paragrafın tamamı okunmadan sorudaki kısım tespit edilerek ilgili cevap bulunabilir. Böyle yapılmasının nedeni paragraf sorularında her bir paragraf için 2-4 arasında soru düzenlenmesidir. Aynı paragrafla ilgili farklı sorular bulunur. Paragrafı birkaç kez okumak, kafa karıştırabilir.

Anlamlı bir cümle oluşturma sorularında her bir sözcük öbeği dikkatle okunarak öncelikle cümlenin başlangıcı tespit edilir. Ardından cümle yapısına uygun olarak diğer sözcük öbeklerinin de yerleşimi tespit edilir ve cümle tamamlanır. Paragraf soruları, cümle tamamlama, paragraf tamamlama, akışı bozan cümleyi bulma gibi bütün sorular öncelikle anlamı kavramayı gerektirir. Bundan sonrasında cevabı bulmak çok da zor değildir.

Paragraf soruları için deneme soruları çözmek veya geçmiş senelerin sorularına bakmak yardımcı olacaktır. Seneler içerisinde paragraf sorularının dağılımı da değişir. 2019 KPSS Soru ve Cevapları başlıklı yazımız size, 2019 senesi için kısa bilgi verebilir ve gelecekte çıkabilecek sorular hakkında fikir edinmenize yardımcı olabilir.

Ücretsiz Kargo Ek İndirimler

KPSS Türkçeye Nasıl Çalışılır, Dil Bilgisi Nasıl Öğrenilir?

Dil bilgisi, Türkçede standart sapmaya da etki eden önemli konulardan bir tanesidir. Cümlenin öğeleri, ses olayları, yazım kuralları gibi konular; dil bilgisi içinde yer alır. Bu nedenle KPSS Türkçe içinde bu konulara ayrıca yer ayırılmalıdır. Her bir konu çalışılarak ilgili konuda test çözülmelidir.

Anlatım bozukluğu ayrıca öğrencilerin zorlandığı bir Türkçe konusudur. Bunun için de belli kuralların anlatıldığı Türkçe KPSS Kitapları bulunur. İlgili kaynakların edinilmesi, konu anlatımlarının çalışılması, kitapların konu sonlarında bulunan testlerin çözülmesi gerekir. Aslında dil bilgisi çalışmaya ve öğrenmeye bağlı bir alandır. Bunun için bilgi eksiği bulunan kişilerin bu eksiklerini gidermeleri önemlidir.

KPSS konu anlatımı kitapları bu açıdan size iyi bir yardımcı kaynak olabilir. Hem deneme sınavları hem de testler ile desteklemek başarınız için iyi bir adım olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir