Blog

Mezun Ders Çalışma Programı Ve Taktikleri

Üniversite sınavına girecek adayların bazıları mezun olduktan sonra sınava hazırlanmayı tercih ediyor. Okul bittikten sonra bir sene boyunca sınava daha rahat ve daha iyi çalışabilirsiniz. Birçok öğrenci bu yolu tercih ediyor. Çünkü okulun son senesi derslerle birlikte sınava hazırlanmak zor olabiliyor.

Mezun olduktan sonra tüm konsantrasyonunuzu sadece sınava verebileceğiniz koca bir yılınız oluyor. Tabi bu zamanı çok iyi kullanmak gerekiyor. Mezun ders çalışma programı son sene uygulanan çalışma programından biraz daha farklı. Çok daha detaylı bir çalışma programı hazırlanabiliyor. Oldukça bol zaman varmış gibi gözükse de bu zamanı en iyi sonucu almaya ayarlamak önemli.

Mezun Ders Çalışma Programında Nelere Dikkat Etmeli?

  • Mezun ders çalışma programında en çok dikkat edilmesi gereken şey bol zamanın var yanılgısına düşmemektir. Bir de bakmışsınız sınava çok az kalmış.
  • Düzenli ders çalışmaya özen göstermelisiniz. Nasılsa bir işim yok sonra çalışırım deme lüksünüz yok. Çalışma programına uymalısınız.
  • Günlük yaşam düzeninizi oturtmalısınız. Belli bir saatte kalkmalı, ders çalışma programına göre çalışmalı ve belli bir saatte yatmalısınız.
  • Seviyenize göre çalışma planı yapmalısınız. Öncelikle deneme sınavı çözüp ya da girdiğiniz sınava göre seviyenizi belirlemelisiniz. Buna göre de konulara ne kadar çalışacağınızı ne kadar soru çözeceğinizi ayarlamalısınız.
  • Kendinize de zaman ayırmalısınız. Çalışırken molalar vermeyi unutmayın. Haftada bir gün keyifli vakit geçirebileceğiniz etkinliklere katılabilirsiniz. Sizin iyi olmanız sınavda başarılı olmanızı sağlar.
  • Daha iyisini yapabileceğinize inanmalısınız. Girdiğiniz sınavdaki durumunuzu kafaya takıp olumsuz düşünmemelisiniz. Çok daha iyisini yapma fırsatınız var.
  • Kendinize hangi bölüm kaç puan hedefinizi koymalısınız. İstediğiniz bölümün okulun puanı kaç ve bu puan için kaç net yapmanız gerekiyor bunu hesaplamalısınız.

Mezun Ders Çalışma Programında Neye Öncelik Verilmeli?

Şimdi, siz zaten arkanızda bir sene bıraktınız. Yani sınava çalışmak konusunda belli bir deneyiminiz var. Konularda temeliniz de olmalı. Öyleyse daha çok soru çözmeye odaklanmalısınız. YKS ders çalışma programı tabi ki soru dağılımı ve konulara göre planlanmalı. Ancak mezunlar daha fazla YKS deneme sınavı çözebilir. Günde ne kadar soru çözeceğinizi belirlemelisiniz. Ve kesinlikle bu sayıya uymalısınız.

Sınava girdiğiniz halde sınav sistemini pek anlamamış olabilirsiniz. 12 Adımda YKS Hakkında Merak Edilen Her Şey yazımızdan sınav sistemi hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz. Sınavı çok iyi tanıyarak işe başlamalısınız. Karşınızda ne var bunu tam olarak anlamalısınız.

ÖSYM hangi sorularla neyi ölçmeye çalışıyor bu konuyu da kavramanız da yarar var. Şaşırtmacalı sorular hangileri, bu soru tiplerinde ne gibi hatalar yapılıyor bilirseniz bu hatalara düşmezsiniz. Çözümlü sorular soru çözme yollarıyla ilgili size epey yardımcı olacaktır. Sınava hazırlanırken bu sınav için ayırdığınız bir seneyi çok iyi kullanmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir