Blog

Tercihlerine Yerleşemeyenler İçin Yeni Yol Haritası

Sınav sonuçları açıklandıktan sonra tercihlerine yerleşemeyenler olumsuz düşüncelere kapılıyor. İstediğiniz yere girmemizin birçok nedeni olabilir. Her şeyden önce kendinizi suçlamamalı ve kötü hissetmemelisiniz. Yolun sonu değil. Hatta yeni çözümlerle çok daha iyi hedeflere ulaşmak mümkündür.

Tercihlerine yerleşemeyenler ne yapmalı, sorusunu cevaplarken öncelikli olumlu bir bakış açısına ihtiyacınız olduğunu belirtelim. Eğer istediğiniz üniversiteye giremediyseniz yeni bir plan yapmalısınız. İhtiyacınız olan planı şu şekilde yapabilirsiniz;

  • Daha iyisini yapmak için yeni bir fırsatınız olduğunu düşünün.
  • Kaygı, korku ve endişelerden kurtulun. Çevre basısı ve kazananların başarısı sizi olumsuz etkilemesin.
  • Yeni çalışma için eksiklerinizin bir listesini çıkarın.
  • Bu yeni çalışma dönemini önceki senenin devamı olarak düşünmeyin Taze bir başlangıç yapın.
  • Hatalarınızdan ders almayı unutmayın. Sınavda nerede hata yaptığınızı bilin ve buna göre bu hataları tekrar etmeyin.
  • Sınava girdiğiniz için konuları bildiğinizi ya da başarısız olduğunuz için hiçbir şey bilmediğinizi düşünmeyin.
  • Daha çok deneme sınavı çözün. Sınavı hatırlayın. Ve deneme sınavlarında sınavdaki hataları tekrarlamayın.

Çalışmak, soru çözmek ve kendinizi denemek sizi başarıya götürecek önemli adımlardır. Bunun için KPSS olsun, ALES; DGS ya da YGS sınavları olsun her zaman disiplinli çalışmak size istediğinizi kavuşturacaktır. Uygunkitapal.com sitesi olarak tüm sınavlarınız için en iyi kaynak kitapları sunmak için çalışıyoruz. Mesela KPSS kitapları ile KPSS sınavı sizin için stres olmaktan çıkacaktır.

İstediğiniz Üniversiteye Giremediniz Diye Hemen Vazgeçmeyin

Geçmiş yılda birçok hata yapmış olabilirsiniz. Çalışma planınız yanlış olabilir. Fazla stres yapmış olabilirsiniz. Çalışma ortamınızı iyi ayarlayamamış olabilirsiniz. Yeni bir sene ve yeni bir çalışma programı eski hataları ortadan kaldıracaktır.

Kesinlikle yapamayacağınızı düşünmeyin. Çok daha iyisini yapabileceğinize inanın.

Kendinizi yetersiz hissetmeyin. Bu durum sadece çalışma sürecindeki hatalardan kaynaklandı. Bunu unutmayın. İlk sene istediği yere giremeyenlerin büyük çoğunluğu ikinci sene çok daha iyi yerler kazanıyor. Tercihlerine yerleşemeyenler için tavsiyeler size boş gelmesin. Bunları dikkate alın. Bunların deneyimden öğrenildiğini hatırlayın. Yalnız değilsiniz. Sizin gibi yüzlerce öğrenci aynı durumda. Yani bu herkesin başına gelebilecek bir durum.

 

Sınava Çalışırken Önceden Yaptığınız Hataları Tekrarlamayın

Yeni dönem çalışma planınız için en önemli şey bir önceki yılda yaptığınız hataları tekrarlamamaktır. Kaynak kitaplarda mı hata mı yaptınız, zamanı iyi kullanmayı mı bilemediniz bunları tek tek düşünmelisiniz. Sınavla ilgili kaygılarınızı yenmelisiniz. Bu konuda Sınav Kaygısı İle Başa Çıkma Yolları yazımız size yardımcı olacaktır.

Kendinize baskı yapmadan bir süre dinlenmeyi ihmal etmeyin. Nefes almayı hak ettiniz. Yeniden çalışmaya başlamadan önce kendinize zaman ayırın. Sınavı bir süre düşünmeyin. Sınavda başarılı olamamanın en önemli nedenlerinden beri sınav kaygısıyla baş edememektir.

Bir de ders çalışırken bahaneler üretmeyi bırakmalısınız. Sınava çalışırken sadece buna odaklanmalısınız. Üniversite hayaliniz her zaman aklınızın bir köşesinde olsun. Bundan asla vazgeçmeyin. Yeni bir dönem yeni bir fırsat olsun. Başarısız olduğunuz konuları öğrendiniz. Bu konulara ağırlık verebilirsiniz. Sınavda neleri bilip neleri bilmediğinizi anladınız. Bu konularda daha fazla soru çözebilirsiniz. Buna göre yeni bir çalışma planı ile başarılı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir