0850 346 1453

₺250 ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Bizden

Üniversiteye Yeni Başlayanlara 10 Tavsiye!

İşin zor kısmı artık geride kaldı. Üniversiteyi kazanacak mıyım korkusundan kurtuldunuz. Üniversiteyi kazandınız. Yeni başlayanlar için üniversite hayatı bambaşka bir yolculuğun başlangıcıdır.

Üniversite hayatınızın hayalinizdeki gibi olmasını istiyorsanız bazı şeylere dikkat etmenizde yarar var. Üniversiteye yeni başladıysanız işte size işinize yarayacak 10 tavsiye:

  1. Gittiğiniz şehrin ve üniversitenin olanaklarını keşfedin.
  2. Burs olanaklarını iyi araştırın ve ihtiyacınız varsa burslara başvurun.
  3. Üniversitede kendi yeteneklerinize uygun kulübü bulun ve katılın.
  4. En baştan ne istediğinize karar verin (akademik kariyer ya da iş hayatında başarılı olmak).
  5. Tüm derslere mutlaka katılın, hangi derslerde eksiğiniz varsa daha çok çalışın.
  6. Not ortalamanızı takip edin ve sürekli, yükseltmeye çalışın.
  7. Yurt dışı eğitim olanaklarını keşfedin (Erasmus, Work And Travel gibi).
  8. Vize ve final sınavlarına son günlerde değil planlı olarak çalışmaya özen gösterin.
  9. Öğretim görevlileri arasında ilginizi çeken birinin akademik çalışmalarını yakından takip edin.
  10. Zorluklarla karşılaşınca pes etmeyin, üniversite hayatının zorlukları olabileceğini bilin.

Üniversite çok fazla alternatifi ile hayatınıza girer. Mesela, 2 yıllık bir üniversiteden dikey geçiş yaparak 4 yıllık bir üniversiteye geçiş yapabilirsiniz. Ancak bunun için DGS sınavında başarılı olmanız gerekir. DGS kitapları sınava hazırlanırken size iyi birer kaynak olabilir.

Üniversiteye Başlarken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Üniversite hayatının birçok zorluğu ve bir o dar da güzelliği vardır. Zorluklarla baş etmeyi öğrenmelisiniz. Özellikle maddi konularda kendi hesabınızı bilmeyi, idare etmeyi öğrenmeniz gerekiyor.

Paranızı nasıl harcadığınıza ilk günden itibaren dikkat emelisiniz. Bir anda çekici birçok şey sizi cezp edebilir. Konserlere gitmek, sinemaya gitmek, arkadaşlarla takılmak her zaman keyifli olacaktır. Ancak tüm bunlara ayırdığınız zaman ve okula, derslere ayırdığınız zaman dengeli olmalıdır.

Üniversiteye yeni başlayanların bilmesi gerekenler konusunda önceden bilgi edinmenizde fayda var. Yeni deneyimlere açık olun ancak bu deneyimlerin sizi okul ve derslerden geri bırakmasına izin vermeyin. Üniversitede ilk sene çok önemlidir. Bu sene sizin keşif seneniz olacak. Belki de tercihinizi sorgulayacaksınız. Eğer girdiğiniz bölümle ilgili kafa karışıklığı yaşarsanız yeni bir bölüme girmeyi deneyebilirsiniz. Ancak bunun bir seferlik bir şey olması gerekiyor.

Üniversite’nin İlk Senesi Neden Daha Önemlidir?

Üniversitenin ilk yılı biraz da üniversite hayatınıza yön verecek olan yıldır. Bu yıl bir keşif yılı olarak size birçok yeni deneyim sunacak. Üniversiteye yeni başlayanlar için tüyolar genellikle bu ilk yılın içindir. Çünkü bu ilk yıl üniversitedeki yaşam tarzınızı belirlediğiniz yıldır. Yeni insanlar tanıdığınız, yeni arkadaşlıklar kurduğunuz bu yıl üniversite hayatınızın kimlerle nasıl geçeceğini belirler. İlk yıl heyecanlı olabilirsiniz. Ancak derslerinizi aksatmamak için sakin olmayı da bilmelisiniz. Bir de bakmışsınız sınav zamanı gelmiş ve siz bundan haberdar değilsiniz.

Ders çalışmamak için birçok bahane üretebilirsiniz. Ders Çalışırken Üretilen 5 Popüler Bahane yazımızda bu bahanelerin sizinkilere ne kadar da benzediğini görebilirsiniz. Üniversite planlı ders çalışmak geleceğinizi doğrudan etkileyeceğinden sınavlara birkaç gün kala değil sınavlardan çok önce sınavlara hazırlanmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Kargo

₺250 ve üzeri kargo bizden

Orijinal Ürün

Listelenen tüm kitaplar bandrollüdür

Güvenli Ödeme

128 Bit SSL ile 100% güvenli ödeme

24/7 Destek

Telefon, e-posta ve WhatsApp ile destek