0850 346 1453

₺250 ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Bizden

YKS’ye Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her sınavın kendi içinde bir sistemi vardır. Bu sistemi anlamak başarılı olmak için atılacak ilk adımdır. YKS’ye hazırlanırken de sınavın sistemine hakim olmak gerekiyor. Sınava hazırlanırken öncelikle bu sınavda her test için ne tür soru türleri var bunları öğrenmelisiniz. YKS hazırlık sürecinde dikkat etmeniz gerekenler şöyle:

  • Sınava hazırlık sürecinde öncelikle kendinize dikkat etmelisiniz. Uyku ve beslenme düzeniniz çok iyi olmalı. Hafızayı güçlendiren besinler tüketmelisiniz.
  • Sınav kaygısı yaşamamak için kendinize baskı yapmamalısınız. Başarısız olacağım korkusuyla hep böyle olumsuz şeyler düşünmemelisiniz.
  • Sınavı çok iyi tanımalısınız. Hangi testlerde ne gibi konulardan ne tür sorular çıkıyor bilmelisiniz. Sınav sorularının türleriyle ilgi bilgi sahibi olursanız karşınıza çıkan soruları kolay çözersiniz.
  • Çıkmış sorulara ağırlık verin. Tüm konulardan yani TYT – AYT çıkmış soruları mutlaka çözün. Farklı yıllara ait aynı konudan çıkmış sorular size çok yardımcı olacaktır.
  • Deneme sınavlarını gerçekten sınava giriyormuş gibi yapın. Belli bir saatte başlayın ve sınav süresi kadar zamanda bitirin. Sınavın başladığı saatte deneme sınavına başlarsanız çok daha iyi olur. Sınava kendinizi hazırlamış olursunuz.
  • Her ne olursa çalışma planınıza uyun. Her gün belli saatlerde belli miktarda soru çözün.
  • Çalışırken molalar verin. Kendinize de zaman ayırın. Çalışma süreniz boyunca belli aralıklarla molalar size çok iyi gelecektir.

Sınav Kaygısıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Sınav kaygısı her öğrencinin yaşayabileceği bir şeydir. Psikolojik ve fizyolojik belirtileri vardır. Sınav kaygısıyla başa çıkmak sınavda başarılı olmak için çok önemlidir. Kaygı başarısızlık korkusuyla ortaya çıkar. Aile baskısı olabilir, çevre baskısı olabilir ya da öğrenci kendi kendine baskı yapabilir.

Sınav kaygısı gerçekten bildiğiniz soruları bile çözmenize engel olur. Sınav kaygısını yenmek için öncelikle kötü düşüncelerden kurtulmak gerekiyor. Sınavda başarısız olmak her şeyin biteceği anlamına gelmiyor. Sınavı iyi tanırsanız ondan korkamazsınız. Sınavı iyi tanımak için 12 Adımda YKS Hakkında Merak Edilen Her Şey yazımıza göz atabilirsiniz. Sınavın öğrenci üzerinde baskı oluşturmaması için öğrencinin sınav stresini yönetebilmesi gerekir. Gerekirse de bir uzmandan yardım almak en iyi çözüm olacaktır.

YKS Sınavında Zamanı İyi Kullanmak Çok Önemli

YKS sınavında en çok yaşanan sorun zamanın yetmemesidir. Öğrenciler hep zamanının yetmediğini söylerler. Sınavda zamanı iyi kullanmak için soru türlerini çok iyi anlamak gerekiyor. Ve çözülemeyen sorularda takılıp kalmamak.

Hızlı okuma teknikleri bu anlamda işinize yarayacaktır. YKS’de başarılı olmak için zamanı nasıl en iyi şekilde kullanacağınızı bilmelisiniz.

Deneme sınavları bu nedenle çok önemli. Zamanın neden yetmeğini deneme sınavlarıyla anlayabilirsiniz. Sınavlarda bazı sorulara fazla mı takılıyorsunuz görebilirsiniz. Ya da iki şık arasında kalınca çok mu zaman kaybediyorsunuz anlayabilirsiniz. Bu yüzden deneme sınavlarını gerçekten sınava giriyormuş gibi uygulamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Kargo

₺250 ve üzeri kargo bizden

Orijinal Ürün

Listelenen tüm kitaplar bandrollüdür

Güvenli Ödeme

128 Bit SSL ile 100% güvenli ödeme

24/7 Destek

Telefon, e-posta ve WhatsApp ile destek