Blog

Sınavda Başarı Yakalayan Öğrencilerin Ortak 5 Özelliği

Sınavlarda başarılı olmak için aslında bazı temel şeylere dikkat etmek gerekiyor. Sınavlarda başarılı olan öğrencilerin ortak özellikleri nelere dikkat etmeniz gerektiğini size gösterecektir. Başarının arkasında kendine inanmak ve güvenmek yatıyor. Başarılı olan öğrencilerde bu tür özelliklerin ortak olduğunu söyleyebiliriz. Birçok okulun veya kursun rehberlik hizmetlerinde de bu tür özellikleri öğrenciye kazandırmak için çalışmalar yapılıyor. İşte başarılı öğrencilerin 5 ortak özelliği:

  • Bir hedef koyup, o hedefe doğru yol almak için plan yapmak.
  • Kendine inanmak, güvenmek sınavda başarılı olacağını düşünmek.
  • Çalışırken pes etmemek. Israrcı bir şekilde çözmedikleri soruları çözene kadar çalışmak.
  • Düzenli kitap okumak. Başarılı öğrencilerin kitap okuma alışkanlığı gelişmiştir.
  • Düzenli ve ara vermeden çalışmak. Sürekli çalışma planına uymak.

Sınavda Başarılı Olmak İçin Nasıl Bir Yol Haritası Çizmeli?

Hedefi belirledikten sonra hedef için ne kadar çalışılması gerektiğini tespit etmek gerekiyor. Kendi seviyenizi ölçtükten sonra nasıl bir çalışma planı yapacağınıza karar verebilirsiniz. Sınava hazırlık sürecinde her zaman kendinize güvenmelisiniz.

Kendinize inanırsanız başarılı olma şansınız yükselir. Rehberlik çalışmaları da bu yönde çalışmalardır. Sınava hazırlanan öğrencilerin kendilerine güvenmelerini ve motive olmalarını sağlamak için bu tür çalışmalar yapılır. Çalışırken pes etmemek de çok önemli. Anlamadığınız konuların üzerinde girmelisiniz.

Çözemediğiniz soruları çözene kadar çalışmalısınız. Belli bir planınız olmalı. Hangi gün kaç sat hangi konulara çalışacağınız belli olmalı. Bu plana sadık kalmalısınız. Ancak kendinize de zaman ayırmalısınız.

Sınava hazırlanma sürecinde kendinize zaman ayırdığınız ve keyifli vakit geçirdiğiniz günler de olmalı. Siz iyi olmalısınız ki başarılı olabilesiniz. Öğrenmeyi kolaylaştırmak bazı teknikler de kullanabilirsiniz. 4 Adımda Kalıcı Öğrenme yazımızdan hangi teknikleri kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sınavda Başarılı Olmak İçin Sınavdan Korkmamalısınız

Sınavdan korkmamak ve başarısızlık kaygısı duymamak çok önemli. Düzenli ve sıkı çalışmak kadar stresle başa çıkmayı da bilmek gerekiyor. Sınav kaygısı çok ciddi psikolojik sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle sınav kaygısı duyuyorsanız

Gerekirse de destek almalısınız. Yardım edecek yönlendirecek birilerinin olması her zaman iyidir. Başarısızlık korkusu sınava hazırlanma sürecini olumsuz etkiler. Korku ve kaygılar aslında yapabileceğiniz şeyleri yapmanıza neden olur. Her şeyden önce bu konuda kendinizi iyi hissetmelisiniz.

Başarılı öğrencilerin en önemli özelliği sınav kaygısıyla baş etmiş olmalarıdır. Başarılı olacaklarına inandıkları için sınava hazırlanırken sorun yaşamazlar. Farkındalık sınava hazırlanırken önemlidir. Kendinizin farkında olmalısınız. Kendinizi kandırmamalısınız.

Çalışmadığınız halde çalışmış gibi yapmamalısınız. Bu sürecin kısa bir süreç olduğunu bilmelisiniz. Kendinizi bu süreçte her zaman motive etmeye çalışmalısınız. Neyi yapıp yapmadığınız konusunda dürüst olmalısınız. Böylece hatalarınızı, eksiklerini telafi edebilirsiniz. Sınavda da bu hataları yapmazsanız. Kendinizi bilerek sınava hazırlık sürecini daha doğru çalışarak geçirebilirsiniz.

En önemli sınavlardan biri olan üniversite sınavı ciddi bir hazırlık süreci gerektiriyor. Bu açıdan kendinize güvenerek, çalışarak ve motivasyonunuzu yüksek tutarak başarılı olabilirsiniz. Üniversite sınavlarına hazırlanırken iyi YGS kitapları, başarınızı sağlamlaştıracak yapı taşlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir